21. 12. 2017 | Pan Filuta

Rozhovor s Martinem Sobotkou, dabérem Listera

Jak jste se k Červenému trpaslíkovi vlastně dostal?

Dostal jsem se k tomu tak, že před dávnými a dávnými lety, nevím přesně kdy, to jste možná ještě nebyl na světě, mi zavolali, že je tady nějaký anglický seriál, který je v Británii docela oblíbený. Viděli jen ukázku a je tam člověk, se kterým jsme si hrozně podobní, kdybych byl trošku opálenější. Ať se na to přijdu podívat, takový ne přímo konkurz, ale že by chtěli, abych si to poslechl, jak se mi to líbí, že si myslí, že jsem to prej celej já. Tak jsem přijel, zjistili jsme, že mi to jde do pusy, že mi je sympatickej a že je to hrozně vtipný. Tak jsme neřešili, jestli je to konkurz, nebo ne, a rovnou jsme začali dabovat.

Byl jste to celej vy… Máte teda ten seriál rád nebo oblíbil jste si ho?

Hrozně moc mě to baví, hrozně moc se u toho bavim. Mam to moc rád, ale vzhledem k tomu, že v tom dabuju, tak by zase bylo divný, kdybych si to pouštěl doma, ale přesto jsem to párkrát udělal. Nekoukám na to, ale třeba, když to dává Česká televize, tak se podívám rád, ale abych si řekl, že si udělám hezký večer a že si pustím Trpaslíka, to ne. Ale moc se mi to líbí, mam to rád, ten humor naprosto uznávám a moc pěkně se u toho bavim, ale že bych si pustil všechny řady třeba za čtyři dny, to opravdu ne.

A koukáte se na Váš dabing, ne na originál?

Koukám se na dabing. Originál jsem viděl jenom na netu samozřejmě, na YouTubu. Párkrát jsem ho viděl, ale nevydržím u něj dlouho. Baví mě ta česká verze.

Když slyšíte Váš hlas, vybaví se Vám třeba: „Teď jsem něco řekl blbě. Tohle jsme točili čtyřikrát, tuhle větu…“?

To se mi někdy vybaví a někdy si nepamatuju vůbec. Jsou díly, o kterých vůbec nevím, že jsme je točili. Ale pak je najednou situace a přesně si pamatuju: „Jo, jo. To bylo hrozný, to jsem byl nastydlej, já to v tom trochu slyšim.“ Vybavují se mi některý věci, ale spíš si toho pamatuju málo.

Když jste nějak nachlazený, máte chřipku, natáčíte, nebo se natáčení odloží?

Ono se právě moc odkládat nedá, takže se dabuje. Pokud to jde, tak se dabuje, pokud to nejde, tak se to pak musí zařídit jinak, protože se nedabuje jenom tady v České televizi, ale i v ostatních studiích. Když je to možný, tak se to posune.

Kolikrát týdně chodíte dabovat?

No, tak dneska jsem tady v České televizi podruhé a mezitím jsem byl ještě na HBO. A teď jdu domů konečně.

Mluvíte Listera Vaším přirozeným hlasem, nebo se ho snažíte nějak měnit?

Je to hodně můj přirozený hlas. Nic moc přidávat nebo přehánět nemusím, ale snažím se jít podle originálu. Mám tu výhodu, že jsme si podobný. To je velká výhoda. Ale já jsem normálně i herec, mam tyhle dabingový zkušenosti a snažím se jít s tím originálem. Tak, jak to dělá ten kolega z Anglie.

Stalo se Vám někdy, když dabujete toho Trpaslíka, že jste se začal smát tomu, co říkáte?

Ano, to se mi stalo například dneska dvakrát. Oni to hrajou skvěle. Jsou opravdu vynikající herci, nejsou to sice úplně jejich profese, ale tak, jak to dělají, to obdivuju. Upřímně se u toho bavím a dneska speciálně je můj největší oblíbenec Kocour, toho mám nejradši, potom je Rimmer, Krytona někdy a pak je teda Lister, abych neměl moji postavu nejradši. Jak říkám, nejradši mam Kočku a Rimmera.

Chtěl byste si toho Kocoura taky někdy zkusit dabovat?

Kocoura ne, ale někdy Krytona a někdy Rimmera, ale Kocoura ne, toho dělá Mirek Vladyka výborně. Pozor, všichni kluci tady ho dělají výborně. Jenom, že jste se ptal, tak na Kocoura bych nesahal. Ten je hájenej.

Comments are closed.