21. 12. 2017 | Pan Filuta

Rozhovor s Miroslavem Táborským, dabérem Hollyho

Jak jste se dostal k dabování Červeného trpaslíka?

To je otázka pro pana režiséra, ten mě obsadil. Možná tam je drobná fyzická podobnost s postavou, kterou dabuju. Máme podobný výraz v obličeji. Připlešatělej chlápek. (Směje se.)

A myslíte, že kvůli téhle podobnosti jste začal hrát Leopolda v Mazalech (kouzelné mluvící zrcadlo v dětském seriálu ČT)?

Ano, Leopold v Mazalech je obsazený na základě téhle postavy, počítače Hollyho. Ten nápad tam podle mě byl.

Takže když hrajete Leopolda, inspirujete se tím, jak to hraje Holly?

(Směje se.) On je trošku jiný, Leopold.

Když se dnes vracíte do role po 18 letech, jaké to pro Vás je?

Nevím. Uvidíme, co tam předvádí. Ještě mi ani neřekli, jestli to je natočený ve stejný době a my jenom dodabováváme něco, co nebylo nadabovaný, nebo jestli to jsou nový díly.

Úplně nový, i ten herec se teď vrátil do seriálu po 18 letech.

Takže ten herec je taky starší. Tak to jsem na něj zvědavej. (Směje se.) Ale pamatuju si, že jsem mu posílal k narozeninám videopozdrav jako kolega počítač. Někdo z fanoušků Červeného trpaslíka jel do Anglie a věděli, že se s ním potkají, tak jsem mu poslal pozdrav k narozeninám.

Jemu je teď už asi 71.

To asi bude starší pán.

Oblíbil jste si Červeného trpaslíka, když jste to daboval?

Bavilo mě to, ale nemám ve svém profesním životě příliš čas, abych se pravidelně zakoukal do nějakého seriálu. Ne, že bych se tedy díval pravidelně, ale občas se podívám, když zapnu televizi a dávají to tam. Ale práce na tom mě bavila. Je to dobře trefený žánr.

Co si myslíte, že máte společného s Hollym?

Tak IQ 6000 to nebude. (Směje se.) Ale takový trochu ironický pohled na lidi kolem, to mám.

Kolegyně mi tak poradila otázku z Cimrmana: Tahá se kvůli Vám pořád děd Vševěd za uši?

(Směje se.) Už ne. Už jsem se to naučil.

Když jste měl to IQ 6000, vzpomněl byste si na nějaké hlášky?

To už ne, to je příliš dávno. Tam je ta hláška, že jsem palubní počítač Holly, IQ 6000, což je stejně jako 6000 učitelů tělocviku. Tu si pamatuju. Byla i docela zábavná. Kupodivu jsem tím rozesmál i několik učitelů tělocviku.

Jaká jsou Vaše oblíbené dabingové role?

To už saháme někam do minulosti. Asi francouzský film Rozhovory s mým zahradníkem. To jsme dělali s Ondrou Vetchým a režíroval to Elmar Klos (syn oscarového režiséra – pozn. red.). To byla moc pěkná práce. Jinak jsem míval hodně rád filmy s Johnem Malkovichem. Nadaboval jsem s ním asi 4 filmy. To mě bavilo, protože se mi líbí, jak se proměňuje ten herec.

Na čem aktuálně pracujete? Kde Vás můžeme vidět?

Poslední dobou dělám hodně divadlo a teď budu mít v sobotu premiéru v divadle Ungelt. Život podle Jonesových. Tak snad to vyjde, musím zaklepat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *